Building the future by doing more together

CESAM’s PhD students stand out at Research Summit 2020

CESAM’s PhD students stand out at Research Summit 2020

The 3rd edition of the Research Summit was an important forum of discussion on the theme of Sea and Sustainability, attended globally by over 800 people during these 3 days. Though online, it brought the research community together! The Rector, Paulo Jorge Ferreira, and the Vice-rector for Research, Innovation and 3rd Cycle, Artur Silva, opened the summit on June 24 and were followed by the intervention of the Minister of Maritime Affairs, Ricardo Serrão Santos, with an interesting perspective on the efforts of Portugal to help the research community in the area of maritime affairs. The NRP Sagres Comandante Maurício Camilo allowed the audience to discover more about Sagres, with his presentation entitled “NRP SAGRES, 58 years showing the Portuguese Flag around the World”. With the support of the American Corner of UA and the US Embassy, William Gerwick, University of California, San Diego, provided the audience with a deep insight on the work developed at his laboratory. Of high interest to UA community was the participation of Annapaola Migani, from Elsevier, whose presented us with an example of application for the recently acquired SciVal. One of the main goals of Research Summit is to foster the inter-and transdisciplinary work among UA researchers, which was materialized with 16 presentations by Research Units, including CESAM’s by Prof. Luis Menezes Pinheiro, focused on "The Ocean - Challenges for a Sustainable Development: contribution from CESAM". Day 2 and 3 were highly attended, with over 800 intervenients, along the 7 simultaneous rooms each day, with 48 doctoral programmes, 641 PhD students and 160 professors involved in the jury.  

Two CESAM’s PhD students were winners of this edition of Research Summit 2020: Marco Custódio and Catarina Malheiro.

Also noteworthy was the participation of Daniel Jerónimo and Sílvia Coelho, both CESAM’s PhD students.

 

Room

Awardees

Classification

1

Mariana Mesquita, Photodynamic Therapy in prostate cancer using chlorin and isobacteriochlorin photosensitizers, 12:15 PM; (Biochemistry)

Winner

2

Marco Custódio, Integration of halophytes production to promote coastal aquaculture eco-intensification, 10:55 AM; (Marine science, technology and management)

Winner

3

David Oliveira, The use of mobile applications in the University of Aveiro: an exploratory measuring approach, 11:30 AM; (Multimedia in education)

Winner*

3

Rita Tavares, Science Education mobile app integrating an educational data mining framework, 12:20 PM; (Multimedia in education)

Winner*

4

Amélia Ramos, Smart Antennas for the Future Low-Earth Orbit Satellite Constellations, 9:15 AM; (Electrical engineering)

Winner

5

Jéssica Barbosa, A Novel Osteoporosis Treatment with Coordination Systems, 10:35 AM; (Sustainable chemistry)

Winner

6

Ana Monteiro, 2D nanomaterials functionalized with porphyrins for cancer therapies, 9:30 AM; (Nanosciences and nanotechology)

Winner

8

Catarina Malheiro, Sustainable Plant Protection Products: from conventional to novel practices, 2:45 PM; (Biology and ecology of global changes)

Winner

9

Isabel Bjørge, Groovy, 2:25 PM; (Materials science and engineering)

Winner

10

Augusto Neves, Covid-19 impacts on teaching approaches in tourism studies: The case of public higher education in Portugal, 3:35 PM; (Tourism)

Winner

11

Eduarda Morais, Boosting Biorefinery: Eutectic mixtures as alternative solvents in the extraction and processing of polysaccharides, 2:35 PM; (Chemical engineering)

Winner

12

Ágata Ricca, Seeing the world from a “sense of possibility”: perspectives on an experience of choral practice in the daily life of a refugee camp, 2:00 PM; (Music)

Winner

13

Pedro Tomé, Compensation of Long-Term Memory Effects in GaN HEMTs, 3:55 PM; (Telecommunications MAP-tele)

Winner

14

Carla Oliveira, Between_Generations: intra and inter-generational transmition of health behaviours in families with genetic conditions, 2:05 PM; (Gerontology and geriatrics)

Winner

15

Inês Direito, Protein aggregation and hormone-related cancers: a novel approach to improve diagnosis and overcome endocrine therapy resistance?, 9:40 AM; (Biomedicine)

Winner

16

Monique Borges, Decision aiding for public policy formulation, 10:25 AM; (Public policies)

Winner

17

Luís Nóbrega, IoT technologies for animal grazing and posture control, 10:55 AM; (Computer science MAP-i)

Winner

18

Cátia Rosário, Impact of R&D subsidies on company performance, 9:15 AM; (Business and economics)

Winner

19

Gonçalo Lopes, Methodology for the seismic assessment of mixed buildings, 9:20 AM; (Civil engineering)

Winner

20

Inês Costa, Planeta Tangerina in the publishing world: transfer and mediation in the internationalization of Portuguese children’s literature, 9:50 AM; (Literary studies)

Winner

1

Sara Nadine, Dynamic microfactories encapsulating cells for bone tissue engineering, 12:25 PM; (Biochemistry)

Mention

2

Daniel Jerónimo, Recycling wasted nutrients from aquaculture effluents through the integrated use of polychaetes assisted sand filters (PASFs) and halophytes in aquaponics, 10:20 AM; (Marine science, technology and management)

Mention

4

Daniel Pereira, Noise in CV-QKD, 9:55 AM; (Electrical engineering)

Mention

5

Daniela Fonseca, Biopolymeric microneedles: shaping the future of transdermal delivery and diagnostics, 10:30 AM; (Sustainable chemistry)

Mention

6

Ricardo Serrazina, FLASH sintering of lead free perovskite oxides towards sustainable processing of materials for energy and related applications, 9:20 AM; (Advanced materials and processing)

Mention

8

Sílvia Coelho, Assessing air quality in cities under climate change scenarios: a source apportionment approach, 4:50 PM; (Environmental sciences and engineering)

Mention

9

Alexandre Carvalho, Development of graphene-based transducers and devices, 3:05 PM; (Physical engineering)

Mention

10

Brenno Costa, Determinantes da escolha de meios de transportes por turistas dentro de um destino, 3:40 PM; (Tourism)

Mention

11

Emanuel Crespo, Building Better Wrong Models for the Oil & Gas Industry, 2:40 PM; (Chemical engineering)

Mention

12

Hedisson Mota, "Mixing as an Artistic Process: creative approaches in Portuguese urban popular music", 4:00 PM; (Music)

Mention

13

José Miguel Cardoso, 4 Design Strategies  for mapping places, 2:25 PM; (Design)

Mention

14

Sara Almeida, Effectiveness of the Lifestyle Integrated Functional Exercise for People with Dementia, 2:20 PM; (Gerontology and geriatrics)

Mention

15

Pedro Lavrador, Dynamic Control across Adaptable Hydrogels and Engineered Cell Assemblies, 11:50 AM; (Biotechonology)

Mention

16

Tiago Conceição, As the Tide Ebbs... What is Radical Left in Latin America?, 9:40 AM; (Political science)

Mention

17

Claudio Piedade, CPR Graphs of Highly Symmetric Hypertopes, 11:30 AM; (Applied mathematics)

Mention

18

Maria Pereira, Women’s careers in academia: the case of Portuguese Public Universities, 9:40 AM; (Business and economics)

Mention

19

Eduardo Roque, Energy performance and thermal comfort of residential Lightweight Steel-Framed buildings (LSF): challenges and enhancement strategies, 9:00 AM; (Civil engineering)

Mention

20

Margaret Gomes, English and Social Identity among University Students in a Global Age, 9:15 AM; (Cultural studies)

Mention

 

 

Share on social networks:

CESAM Funding: